Jak założyć krewetkarium?
Akwarystyka to popularne hobby w naszym kraju. Obserwacja ryb czy skorupiaków sprawia nam wiele radości. W ostatnim czasie na popularności zyskują krewetki ozdobne. Są one dostępne w wielu odmianach barwnych. Obserwacja zachowań tych skorupiaków pozwoli nam się odprężyć, a także zadba o nasz wzrok, gdyż choć na chwile odciągnie nas od telewizora czy komputera.
Jak założyć krewetkarium?
Na początku powinniśmy się zastanowić jaki rodzaj krewetek chcielibyśmy hodować. Ma to duże znaczenie, ponieważ poszczególne gatunki mają inne wymagania dotyczące parametrów wody. Mowa tutaj o pH, twardości ogólnej i twardości węglanowej. Dla początkujących zaleca się krewetki z odmiany neocaridina. Są one nieco mniej wymagające. Pierwszą rzeczą, którą musimy kupić to akwarium. W sklepach możemy znaleźć specjalne zestawy dla krewetek. Są to z reguły akwaria kostki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby krewetki trzymać w zwykłym akwarium prostokątnym. Zbiornik powinien mieć pojemność przynajmniej 15 litrów. W hodowli krewetek ważną rolę odgrywa wydajny filtr i dobre oświetlenie. Musimy również zabezpieczyć filtr, żeby nie wciągnął młodych krewetek. W akwariach ozdobnych stosujemy filtry wewnętrzne lub kaskadowe, Jeśli jednak planujemy hodowlę na większa skalę, to lepiej sprawdzi się filtracja hamburska. Akwarium powinno być dobrze oświetlone, gdyż wpływa to na wzrost roślin, a także na koloryt krewetek.
W krewetkarium najważniejszą rolę odgrywa podłoże. Dla krewetek neocaridina najlepsze jest podłoże neutralne o drobnej granulacji. Powinna ona wynosić 1-3 milimetrów. Mniejsza granulacja będzie lepiej wyglądać w małych akwariach. Nie powinniśmy stosować żwirku wapiennego, gdyż nie nadaje się on do krewetkarium. Jako podłoże dobrze sprawdzi się również piasek kwarcowy. W przypadku krewetek caridina stosuje się podłoże aktywne, które obniża pH wody. Dodatkowo wodę musimy przepuścić przez filtr RO. Dzięki temu otrzymamy odpowiednie parametry. W krewetkarium powinny się znaleźć również rośliny. Najlepiej wybrać te, które nie wymagają nawożenia. Nawozy zmieniają parametry wody, co niekorzystnie wpływa na krewetki. Dobrze sprawdzą się różnego rodzaju mchy, w których krewetki mogą się schować. Na roślinach osadzają się glony i resztki pokarmu, które zostaną zjedzone przez krewetki. Przed wpuszczeniem krewetek powinniśmy poczekać aż akwarium dojrzeje. Trwa to zwykle 2-3 tygodnie, choć niektórzy zalecają poczekanie nawet miesiąca.
Jak karmić krewetki?
Krewetki akwariowe żywią się głównie glonami, jednak nie jest to wystarczające do ich prawidłowego rozwoju. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne pokarmy dla krewetek. Są one w formie granulek bądź pastylek, które opadają na dno i wolno się rozpadają. Pokarm dla krewetek powinien być roślinny. Częstotliwość karmienia dostosowujemy do ilości krewetek w akwarium. Jeśli mamy mało krewetek to wystarczy karmić je raz na 2-3 dni. Pamiętajmy, że krewetki oprócz karmy jedzą glony. Jeśli jednak mamy większe stadko, to powinniśmy karmić krewetki nawet codziennie. Dla młodych dobrze sprawdzi się pokarm dla ryb akwariowych, który wystarczy pokruszyć. Taki pył będzie powoli opadał na dno, gdzie zostanie zjedzony przez krewetki. Może być to również pokarm dla narybku.