20 czerwca 2024

Pierwsze akwarium – wskazówki przy wyborze

Pierwsze w życiu akwarium to nie lada przeżycie i to nie tylko emocjonalne. Brak doświadczenia i specjalistycznej wiedzy może nieco przerażać, dlatego poniżej zamieszczamy wskazówki, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego akwarium.

Wielkość akwarium

Najważniejszym elementem do przemyślenia jest wielkość akwarium. Jest to jednak zależne od rodzaju rybek, które zamierzamy hodować oraz ile. Im więcej ryb, tym większy zbiornik będzie konieczny. Warto wcześniej poszukać informacji odnośnie konkretnego gatunku i warunków ich życia, które powinniśmy rybom zapewnić.

Akwarium dla początkujących

Na początek warto zakupić gotowy zestaw z akwarium w sklepie zoologicznym. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie dla początkujących akwarystów, ponieważ akwarium jest już wyposażone we wszystko co niezbędne. Dla kilku małych rybek wielkości do 5 cm w zupełności wystarczający będzie zestaw ze zbiornikiem o pojemności 30 litrów, dla 10 osobników natomiast 50 litrów.

W sklepach akwarystycznym można zakupić również i duże akwaria o pojemności od 60 do 120 litrów. Świetnie się one nadają do trzymania ławic mniejszych rybek oraz kilku dużych ryb o długości do 10 cm. Jeśli marzy nam się jeszcze większa ryba (powyżej 10cm), konieczny będzie zakup zbiornika o pojemności minimum 120 litrów, ale w takim przypadku należy się dokładnie zastanowić, czy dysponujemy odpowiednim miejscem do trzymania tak dużego akwarium.

Dekoracje do akwarium

Nasze akwarium ma cieszyć nasze oko i sprawiać ogromną przyjemność podczas obserwowania rybek, dlatego dekoracje do akwarium są równie ważne. Doskonałym pomysłem, który będzie również i z korzyścią dla rybek, jest zagospodarowanie wnętrza zbiornika bujną roślinnością. To piękno, które nie tylko nadaje niezwykłej głębi optycznej, ale również odwzorowuje naturalne warunki życia ryb. Szeroki wybór produktów do akwarystyki w sklepie pozwala na zakup zarówno roślin żywych jak i sztucznych, które do złudzenia przypominają prawdziwe.

Filtry do akwarium

Kupując zestaw akwariowy, wyposażony zazwyczaj jest on w szklane akwarium z pokrywą i oświetleniem, filtr oraz grzałkę. Komponując jednak zestaw samodzielnie, musimy się zastanowić jaki filtr akwariowy będzie dla nas najlepszy. W tym przypadku musimy uwzględnić warunki środowiskowe panujące w zbiorniku i jego pojemność a także nasze możliwości finansowe. Najtańszym rozwiązaniem są filtry wewnętrzne do akwarium. Są one proste w montażu a także w działaniu, chętnie wybierane do małych i średnich akwariów. Filtr zewnętrzny do akwarium zapewnia lepszy przepływ wody i ograniczania zanieczyszczeń, ale jest rozwiązaniem droższym. W sklepach akwarystycznych dostępne są również filtry kaskadowe do akwarium, które montuje się w górnej części akwarium.

Grzałki do akwarium

Aby nasze ukochane rybki mogły prawidłowo funkcjonować, musimy zapewnić im odpowiednią temperaturę. Utrzymanie właściwej temperatury jest możliwe dzięki grzałkom do akwarium. W sklepach możemy zakupić grzałki do akwarium o różnej mocy, przeznaczone do zbiorników o poszczególnych pojemnościach, gdyż dobieramy je właśnie w zależności od rozmiaru akwarium.