25 maja 2024

Skarby Norwegii: Lofoty

Dla większości turystów największym bogactwem tego kraju są potężne fiordy, które swą malowniczością mogą oczarować każdego. Warto jednak pamiętać, że Norwegia to i wspaniałe Lofoty, które mogą się okazać równie kuszącym i atrakcyjnym celem wycieczki. Co warto wiedzieć na ich temat?

Lofoty to wspaniały archipelag, który składa się z około 60 skalistych wysp. Można tu znaleźć i tradycyjne osady norweskich rybaków, i malownicze zatoki. Te wspaniałe wyspy przyciągają pięknym krajobrazem oraz przyrodniczym bogactwem. W czasie wycieczki po ich terenie można też ujrzeć wiele ciekawych miejscowości, które swymi atrakcjami i tradycyjną zabudową mogą oczarować każdego. Gdzie warto się zatrzymać w czasie podróży po Lofotach?

Większość osad na tych wyspach stanowią wioski rybackie. Największym miastem, które z pewnością warto odwiedzić, jest tu Svolvaer. Jego największą atrakcją jest Muzeum Wojny, którego tematyka skoncentrowana jest głownie na wydarzeniach związanych z II wojną światową i losami mieszkańców wysp w tym czasie. W gronie najciekawszych miejscowości na wyspach znajduje się również Kabelvag – miejscowość założona w XII wieku w miejscu jeszcze starszej osady. I tu czeka kilka ważnych ciekawostek dla turystów. Uwagę przyciąga akwarium, jednak znacznie większym zainteresowaniem cieszy się Muzeum Lofotów. Dzięki tej placówce można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat wysp oraz zapoznać się z historią rybołówstwa – najważniejszego zawodu w tej części Norwegii. Z historią wysp można się również zapoznać w Bostad – miejscowości znanej głównie z Muzeum Wikingów. Taka ekspozycja wystawiona na terenie dawnej osady wikińskiej ma niezwykły urok. W A i Lofoten, uznawanej za jedną z najbardziej malowniczych wiosek rybackich w Norwegii, można się z kolei zapoznać z kulturą i historią archipelagu. W tym celu wystarczy odwiedzić tutejsze Muzeum Dawnych Wiosek Rybackich, który ma formę małego skansenu. Czekają tu ciekawe obiekty, wśród których nie brak perełek budownictwa ludowego z XIX stulecia.

Lofoty to wyspy niezwykle atrakcyjne, na terenie których każdy może cieszyć się wypoczynkiem na łonie natury. Choć dłuższy pobyt na wyspach jest dość kosztowny, a noclegi tutaj nie należą do najtańszych, z pewnością warto odwiedzić ten unikalny archipelag. Wycieczki po skalistych wyspach pozwalają na przeżycie wyjątkowej przygody i na poznanie niezwykłego oblicza Norwegii.