23 lipca 2024

Bojownik syjamski, czyli piękna rybka dla każdego

Bojownik syjamski to piękna rybka, która jest idealna dla każdego. Łatwo jest jej zapewnić dobre warunki do życia i rzadko choruje. Dodatkowo lepiej znosi wyższe stężenia azotu w wodzie. Bojowniki wspaniałe często są trzymane w kuli, co nie jest dla nich dobre. Jest to związane z tym, że sprzedawcy w sklepach zoologicznych często polecają zakup kuli dla bojownika. W kuli jest zbyt mało miejsca dla rybek, a ciągle pływanie w kółko negatywnie wpływa na psychikę rybki, co z reguły kończy się szybką śmiercią.

Jakie akwarium dla bojownika?

Akwarium dla bojownika nie musi być duże. Odpowiednia wielkość to 20-25 litrów. Powinny się w nim znaleźć filtr, podłoże i żywe rośliny. Filtr powinien być wydajny, jednak nie może powodować dużych ruchów wody. Temperatura pokojowa jest odpowiednia dla bojownika, dlatego nie ma konieczności stosowania grzałki. Akwarium powinno mieć pokrywkę, gdyż bez niej bojownik mógłby wyskoczyć ze zbiornika. Ważne jest również dobre oświetlenie, które wpływa na wybarwienie ryb. Bojowniki lubią wyrywać rośliny z podłoża i przestawiać je w inne miejsca. Dlatego wybierając rośliny warto kupić te, które dobrze się ukorzeniają.

Zakładanie akwarium dla bojownika wygląda tak samo jak w przypadku innych rybek. Na początku wsypujemy podłoże i zalewamy wodą na wysokość około 10 cm. Następnie sadzimy rośliny i wypełniamy wodą do pełna, po czym wkładamy filtr. W przypadku bojownika nie musimy czekać aż woda w akwarium dojrzeje. Przed napełnieniem zbiornika powinniśmy odstawić wodę na około 24 godziny, żeby pozbyć się zawartego w jej chloru. Kiedy napełnimy akwarium zostawmy je na kilka godzin, żeby filtr oczyścił wodę. Po tym czasie możemy wpuścić naszego bojownika. Pamiętajmy także o tym, żeby co tydzień podmieniać 20% wody w zbiorniku na nową. Jeśli chcemy dokupić inne rybki, to powinniśmy poczekać około 2 tygodnie aż zbiornik dojrzeje. Jednak pamiętajmy, że bojowniki to silnie terytorialne ryby i mogą być agresywne w stosunku do innych gatunków. Najlepiej wybierać gatunki z krótkimi płetwami, oraz te bytujące na dnie akwarium. Nie możemy także trzymać dwóch bojowników w jednym akwarium, gdyż skończyłoby się to śmiercią jednego z nich.

Jak karmić bojownika?

Bojownik syjamski to dość aktywna ryba, dlatego potrzebuje dobrej jakości pokarmu. Najlepiej karmić go raz dziennie o stałej porze. Suchy pokarm w płatkach może być niechętnie jedzony przez bojowniki. Wiąże się to z tym, że bojowniki to drapieżne ryby. Dlatego lepiej wybrać pokarm w granulkach. Dzięki temu nasz bojownik będzie mógł zapolować na opadające granulki, co zapewni mu dodatkową rozrywkę. Pamiętajmy też, żeby 3 razy w tygodniu zamiast suchego pokarmu podawać żywy lub mrożony. Pozytywnie wpłynie to na układ trawienny rybki, a także dostarczy odpowiedniej ilości białka. Bojowniki możemy nauczyć także jedzenia z ręki. Wystarczy położyć granulkę pokarmu na palcu. Kiedy bojownik zobaczy pokarm, to wynurzy się z wody, żeby wziąć swoje jedzenie. W kamieniu ważna jest także odpowiednia ilość. Najlepiej wsypać 5-10 granulek i obserwować bojownika. Jeśli w krótkim czasie zjadł wszystko, to możemy dosypać pokarmu. Karmienie powinno odbywać się o stałej porze.