25 maja 2024

Dlaczego ryby w akwarium gonią się wzajemnie?

Posiadanie akwarium w domu to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele miejsca, a chcą mieć towarzystwo spokojnego, a zarazem kolorowego zwierzaka. Akwaria, niezależnie od ich wielkości, są relaksujące do oglądania, ponieważ zachowania ryb mogą być bardzo zabawne.

Jak każdy inny gatunek, każda ryba ma swój własny charakter i osobowość, co oznacza, że czasami niektóre ryby nie dogadują się ze wszystkimi w akwarium. Jest to jeden z powodów, dla których ryby się ścigają; aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Niezgodność charakterów

Możesz tego nie wiedzieć, ale nie wszystkie gatunki ryb dogadują się ze wszystkimi innymi gatunkami. Niektóre mają tendencję do bycia bardziej spokojnymi i lepiej dogadują się z osobnikami o podobnym temperamencie, podczas gdy inne mają tendencję do bycia dominującymi i terytorialnymi, nękając inne osobniki.

Przed założeniem akwarium należy wziąć to pod uwagę, aby uniknąć problemów takich jak walki, problemy ze stresem u słabszych członków, a nawet tego, że ten bardziej agresywny osobnik krzywdzi, a nawet pożera bezbronnych.

Okres godowy

Wśród różnych czynności, które są częścią zwykłego rytuału godowego ryb, jest gonienie się nawzajem. Jeśli masz w akwarium samice i samce tego samego gatunku, możliwe, że obserwowane przez Ciebie „gonitwy” wynikają z faktu, że nadszedł czas na rozmnażanie. Aby jednak mieć pewność, że tak właśnie jest, a nie jest to agresywnie zachowanie, zalecamy zapoznanie się z cechami godowymi gatunków występujących w Twoim akwarium.

Dodatkowo okres godowy może przynieść rywalizację między samcami, zwłaszcza gdy udział samic w zbiorniku jest niewystarczający w stosunku do liczby samców, więc będą one walczyć ze sobą. Ideałem w tych przypadkach jest posiadanie dwóch lub trzech samic na każdego samca, zawsze biorąc pod uwagę, że wielkość akwarium jest odpowiednia do liczby żyjących w nim ryb. Jeśli zainteresował Cię temat okresów godowych zwierząt. Nie przegap informacji ze strony bieszczadzkakartaturysty.pl, która opisuje inne, dziki zwierzęta.

Konkurencja o żywność

Jest to częsty problem, gdy jesteś początkującym hodowcą ryb w domu, zwłaszcza gdy kilka gatunków żyje razem w tym samym akwarium. Każdy gatunek wymaga specyficznej diety, która powinna być zapewniona w sposób jak najbardziej kompletny.

Jeśli niektórzy członkowie twojego akwarium odczuwają niedobory żywieniowe lub czują, że pokarmu nie wystarcza dla wszystkich, zaczną się problemy, począwszy od gwałtownych walk o utrzymanie słabszych z dala od pokarmu, aż po kanibalizm w najbardziej skrajnych przypadkach.