15 kwietnia 2024

Dlaczego rybki akwariowe nie chcą jeść?

Ryby to bardzo delikatne stworzenia. Obserwowanie jak nasze ryby nie jedzą jest naprawdę niepokojące, zwłaszcza jeśli nie wiemy dlaczego tak się dzieje. Istnieje kilka przyczyn, które tłumaczą, dlaczego nasze ryby przestają jeść i czasami są to przyczyny nieistotne, ale czasami przyczyny są poważne i musimy podjąć natychmiastowe działania.

Nowo przybyłe ryby

Zdarza się, że adoptujemy rybkę i po wprowadzeniu jej do akwarium zauważamy, że rybka nie je. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że ryba jest zestresowana dużą i gwałtowną zmianą środowiska. Reakcja ta jest normalna i zwykle ustępuje wraz z aklimatyzacją nowego mieszkańca akwarium w nowym środowisku.

Jeśli zauważysz, że po kilku godzinach nowa rybka nadal nie je, problem może wynikać z niedoborów w akwarium. Może się też okazać, że popełniłeś błąd, wybierając gatunek nieodpowiedni dla mikroklimatu akwarium.

Nieodpowiednia temperatura

Jeśli Twoje ryby nagle przestały jeść, to najczęściej dlatego, że z jakiegoś powodu spadła właściwa temperatura w akwarium. Gdy tak się dzieje, ryby zapadają w letarg.

Przed dodaniem każdej nowej ryby musimy znać zakres temperatur wymaganych przez wybraną przez nas rybę i nie nabywać ryby, która jest niekompatybilna z temperaturą ustawioną w naszym akwarium.

Brudne akwarium

Jeśli nie utrzymujesz akwariów w czystości, to zanim brud stanie się widoczny, ryby zauważą degradację wody. Gdy w akwarium nie jest podmieniana co tydzień zalecana objętość wody dla prawidłowego utrzymania, poziom azotanów wzrasta, a poziom tlenu spada. Powoduje to zaburzenie równowagi w środowisku akwarium, które jest bardzo niekomfortowe dla ryb w akwarium, które często przestają jeść, aby nie pogłębiać jeszcze bardziej zamulenia akwarium. Informacje o tym jak wyczyścić akwarium w sposób naturalny i sztuczny dostępne są w portalu https://akwarysta.pl

Nieprawidłowe oświetlenie

Zdarza się, że świetlówka oświetlająca akwarium pęka lub wybucha. W tym samym czasie zauważymy, że niektóre ryby przestaną jeść. Są ryby, które żerują tylko przy świetle dziennym, a awaria źródła światła dezorientuje je i uniemożliwia prawidłowe żerowanie. Dobrze jest zawsze mieć pod ręką części zamienne najbardziej potrzebnych urządzeń do prawidłowego działania.

Choroby

Jeśli Twoje akwarium działa jak w zegarku, a Twoje ryby przestają jeść, to najprawdopodobniej jest to objaw choroby.

Codziennie powinieneś sprawdzać ogólny wygląd swoich ryb. Jeśli zauważysz jedną, która wygląda niezdrowo, powinieneś natychmiast oddzielić ją i umieścić w osobnym zbiorniku i zabrać ją do weterynarza. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ona zaraźliwa. Istnieją leki, które można rozcieńczyć w wodzie, aby poprawić ogólny stan zdrowia ryb w przypadku epidemii.