20 czerwca 2024

Ryby i ślimaki, które oczyszczają akwarium

Akwaria mają tendencję do bardzo łatwego brudzenia się. Zbyt dużo pokarmu, bezpośrednie światło słoneczne, zbyt wiele roślin lub glonów w akwarium może sprawić, że woda będzie mętna. Zaopatrzenie się w filtr jest dobrym pomysłem, ale możemy też uciec się do rybek i innych zwierząt, które w naturalny sposób oczyszczają akwarium. Proponujemy listę ryb, które czyszczą akwarium i kilka podstawowych uwag, aby określić, czy będą one pasować do twojego akwarium.

Ślimaki

Warto jednak wiedzieć, że nadają się one do akwariów słonowodnych, więc będą dobrym wyborem, jeśli posiadamy ryby słonowodne.

Tectus niloticus

Ten rodzaj ślimaka jest z pewnością duży, osiąga nawet 15 centymetrów, dlatego polecany jest do większych akwariów. Ma wysokie wymagania żywieniowe, więc posłuży jako potencjalny środek czyszczący. Nie powinniśmy trzymać więcej niż jeden okaz na 100 litrów.

Turbo lamiferus

Ten okaz jest nieco mniejszy od poprzedniego, ale i tak osiąga spore 9 centymetrów. Doskonale nadaje się do życia z rybami, które mają duży apetyt lub są agresywne, ponieważ jego łuska jest twarda i gruba, co będzie go chronić.

Nerites albicella

Ślimaki tego gatunku znakomicie pomogą nam w zwalczaniu glonów. Nie polecamy ich jednak do akwariów odkrytych, gdyż mają tendencję do wypływania, co może prowadzić do ich śmierci. Jest bardzo kompatybilny z agresywnymi rybami ze względu na swoją odporność, a jego muszla będzie rosła wraz z jego wzrostem.

Ryby

Niektóre rodzaje ryb są również doskonałe do czyszczenia dna Twojego akwarium, oto najpopularniejsze z nich:

Corydoras

Corydoras to bardzo popularny rodzaj suma słodkowodnego. Generalnie najpopularniejszym gatunkiem do czyszczenia dna jest Corydoras paleatus, choć w zależności od temperatury panującej w akwarium możemy zdecydować się na takie lub inne okazy.

Plecostomus

Ryba ta jest pożeraczem glonów, dlatego nadaje się do akwariów z nadmiarem flory. Jest bardzo popularna i znana ryba, obecna w wielu akwariach na całym świecie.

Otocinclus

Doskonale nadaje się do usuwania zielonych zanieczyszczeń z szyb w naszym akwarium. Jest to również gatunek wytrzymały.

Babki

Babki są również doskonałymi czyścicielami. Mają też tendencję do usuwania z ryb ektopasożytów, co jest bardzo korzystne.

Artykuł powstał we współpracy z portalem rolniczym https://agrokurier.pl