19 września 2024

Bełtwa festonowa – największa meduza świata

Czy wiesz, że najdłuższym zwierzęciem świata jest meduza? Nazywa się Cyanea capillata, ale powszechnie znana jest jako bełtwa festonowa. Największy znany okaz został znaleziony w 1870 roku u wybrzeży Massachusetts. Jego dzwon mierzył 2,3 metra średnicy, a macki miały 36,5 metra długości. W tym artykule o największej na świecie meduzie opowiadamy o wszystkich szczegółach dotyczących tego gigantycznego mieszkańca naszych mórz.

Charakterystyka

W obrębie charakterystycznej grzywy tej meduzy można znaleźć inne zwierzęta, takie jak krewetki, czy młode osobniki zaprora silenus, które są odporne na jej jad i znajdują w niej dobre źródło pożywienia oraz ochronę przed innymi drapieżnikami. Meduza ma osiem macek. Jej macki szacuje się na długość do 60 metrów i mają wzór kolorów od karmazynowego lub fioletowego do żółtego.

Bełtwa festonowa żywi się zooplanktonem, małymi rybami, a nawet innymi gatunkami meduz, które zostają uwięzione między jej mackami, do których wstrzykuje swój paraliżujący jad poprzez komórki żądłowe. Ten paraliżujący efekt ułatwia połykanie jej zdobyczy.

Siedlisko największej na świecie meduzy

Bełtwa festonowa żyje głównie w głębokich, lodowatych wodach Oceanu Południowego, sięgając także do północnego Atlantyku i Morza Północnego. Dokonano niewielu obserwacji tej meduzy, ponieważ zamieszkuje ona strefę otchłani, która znajduje się na głębokości od 3000 do 6000 metrów, z bardzo rzadkimi podejściami do obszarów przybrzeżnych.

Zachowanie i rozmnażanie

Jak wszystkie inne meduzy, ich zdolność do poruszania się jest bezpośrednio zależna od prądów oceanicznych i ogranicza się do ruchu pionowego i, w znacznie mniejszym stopniu, poziomego. Ze względu na te ograniczenia ruchu, niemożliwe jest dla nich ściganie, więc ich macki są jedyną bronią do żerowania.

W większości przypadków użądlenia bełtwy festonowej nie są śmiertelne dla ludzi, choć mogą powodować silny ból i wysypkę. W bardzo skrajnych przypadkach, gdy człowiek zostanie złapany w jej macki, może to być śmiertelne ze względu na dużą ilość jadu wchłoniętego przez skórę.

Bełtwa festonowa rozmnaża się latem i jesienią. Chociaż często kopulują, znane są jako bezpłciowe, więc mogą produkować zarówno jaja, jak i plemniki bez potrzeby posiadania partnera. Śmiertelność u tego gatunku jest bardzo wysoka w pierwszych dniach życia osobników.

Ciekawostki o największej meduzie świata

W Deep Aquarium w Hull w Anglii znajduje się jedyny okaz trzymany w niewoli. Został on podarowana akwarium przez rybaka, który złowił ją u wschodnich wybrzeży Yorkshire. Jest to nie lada ciekawostka, o której dowiedzieliśmy się z portalu informacyjnego www.ponadto.pl

W lipcu 2010 roku około 150 osób zostało użądlonych przez tę meduzę w Rye w USA. Użądlenia były spowodowane przez szczątki meduzy, które zostały wyrzucone na brzeg przez prądy.