Czym żywią się ryby morskie
Ryby są kręgowcami przystosowanymi do życia wodnego, więc ich żerowanie odbywa się pod wodą. Od górskich jezior po głębiny oceanu, ryby skolonizowały wody dzięki różnym technikom karmienia. Istnieją gatunki, które żywią się resztkami rozkładających się zwierząt na dnie morza, niektóre są aktywnymi myśliwymi, a inne żywią się materią roślinną.
W zależności od miejsca pochodzenia pokarmu, ryby dzieli się na różne kategorie, choć należy zauważyć, że wiele gatunków może mieć więcej niż jeden sposób karmienia i łączyć kilka technik w celu uzyskania wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Z drugiej strony istnieją gatunki, które mogą żyć w ujściach rzek, gdzie wody są słonawe, a zatem mogą przetrwać zarówno w rzekach, jak i w morzu, takie jak rekin lub łosoś, więc ich dieta będzie uzupełnieniem pokarmu dostępnego w obu typach środowisk. Dzieje się tak dzięki homeostazie, czyli zdolności do utrzymania stabilnej wewnętrznej równowagi chemicznej.
Gatunki zamieszkujące morza i oceany, których wody są bogatsze w sód, jod i chlor, nie mogą żyć w słodkiej wodzie, ponieważ ich ciała nie są przygotowane do zatrzymania soli, których potrzebuje ich organizm.
Gatunki morskie zawierają w swojej diecie szeroki wachlarz pokarmów. Zależy to od sposobu ich żywienia oraz od tego, w której części morza żyją. W ten sposób mieszkańcy obszarów głębinowych, przystosowane do życia w obszarach morskich, gdzie życie jest bardzo rzadkie, mogą żywić się zooplanktonem i małymi rybami. Jednakże inne gatunki mogą być drapieżne i łowić inne większe ryby.
Gatunki takie jak rekiny, tuńczyki czy mieczniki żyją bliżej powierzchni. Są wielkimi łowcami i drapieżnikami, więc aktywnie polują na ofiary. Inne gatunki uważane są za wszystkożerne, ponieważ żywią się zarówno algami, jak i zwierzętami w tej samej proporcji, a ponadto zaobserwowano, że spożywają pasożyty ukwiałów.
Istnieją też gatunki morskie o ciekawszych nawykach żywieniowych, które żywią się resztkami pokarmu i pasożytami rekinów, z którymi tworzą one praktycznie symbiotyczną relację, gdyż trudno jest dostrzec ich rozdzielenie.