23 lipca 2024

Najlepsze oświetlenie akwariowe

Zakładając akwarium, szybko dowiemy się, jak ważny jest montaż dobrego oświetlenia. Zbiorniki domowe potrzebują sztucznego światła, gdyż to dzienne nie jest w stanie zaspokoić potrzeb flory i fauny. Dodatkowo światło naturalne prowadzi do rozrostu glonów, czego chcemy uniknąć.

Sztuczne oświetlenie umożliwia dokładną regulację czasu naświetlania akwarium, wybór odpowiedniego natężenia czy barwy światła. Dzięki temu z powodzeniem możemy posiadać w domu egzotyczne zbiorniki, które wymagają kilkunastu godzin naświetlania na dobę oraz możemy zadbać o potrzeby naszej obsady. Jakie oświetlenie akwariowe jest najlepsze?

Energooszczędne oświetlenie

Jednym z najlepszych wyborów, jeśli mowa o oświetleniu akwariowym jest oświetlenie typu LED. Te świetlówki są energooszczędne, co można odczuć przez kilka lat ich pracy. Oświetlenie akwariowe powinno cechować się również niezawodnością i solidnością i te cechy z pewnością możemy przypisać do oświetlenia LED. Działa ono energooszczędnie przez wiele miesięcy i lat, co pozwala zaoszczędzić nam zarówno na rachunkach za energię elektryczną, jak i na nowym oświetleniu akwariowym.

Bezpieczne

LEDy chwali się również za ich bezpieczeństwo i wysoki stopień funkcjonalności. Żarówki nie nagrzewają się, co jest ogromną zaletą w przypadku oświetlenia do akwarium – możemy uniknąć ryzyka przegrzewania się wierzchnich warstw wody, co z kolei jest niebezpieczne dla ryb. Dzięki temu, że LEDy utrzymują stałą temperaturę, nie zmieniając temperatury wody, są one jednymi z lepszych rozwiązań przy domowych hodowlach.

Oświetlenie LED ma również taką przewagę nad innymi rozwiązaniami, że pod koniec pracy żarówek, oświetlenie zaczyna tracić na intensywności. Jest to dla akwarysty jasny znak, że już czas wymienić oświetlenie w akwarium. Dzięki temu mamy wystarczająco dużo czasu, by tej wymiany bezpiecznie dokonać – nie zostajemy „na lodzie”, a nasza obsada nie ucierpi przez brak oświetlenia.

Oświetlenie nocne

W wariancie LED zakupimy również oświetlenie nocne. Oświetlenie to charakteryzuje się tym, że ma imitować ono światło nocne właśnie – żarówki tego typu świecą na różne kolory, a dobór barwy zależy tak naprawdę od naszego gustu.

Oświetlenie nocne pełni w gruncie rzeczy funkcję dekoracyjną, umożliwiając obserwację zbiornika również po zapadnięciu zmroku. Jest ono również przyjazne dla zwierząt, gdyż zapewnia im lepszą orientację w terenie, nie zakłócając przy tym nocnego wypoczynku.

Pamiętajmy, że oświetlenie w akwarium nie powinno palić się całą dobę – zwierzęta i rośliny, tak jak ludzie, potrzebują czasu na regenerację. Nocne oświetlenie jest świetną alternatywą dla braku oświetlenia w akwarium w godzinach nocnych.