20 kwietnia 2024

Pierwsze akwarium – co warto wiedzieć kiedy zdecydujemy się na rybki?

Akwarystyka to popularne hobby w wielu krajach. Najpopularniejsze są rybki słodkowodne i to właśnie od nich powinniśmy zacząć naszą przygodę z akwarystyką. Akwaria z wodą słoną są bardziej wymagające w utrzymaniu. Również rybki, i akcesoria do takich zbiorników są znacznie droższe. Dlatego właśnie na początek najlepsze będzie akwarium słodkowodne.

Jak założyć pierwsze akwarium?

Zakładanie pierwszego akwarium to radosny moment w życiu każdego początkującego akwarysty. Jednak zanim udamy się do sklepu po sprzęt i rybki, powinniśmy się zastanowić jakie gatunki chcemy mieć. To właśnie od tego zależeć będzie wielkość zbiornika i jego wystrój. Na początek dobrze sprawdzi się akwarium 25-40 litrowe. W takim zbiorniku może żyć wiele gatunków ryb. Pamiętajmy też, że w większym akwarium łatwiej jest utrzymać równowagę biologiczną. W małym akwarium możemy trzymać również krewetki. Skorupiaki te coraz częściej goszczą w naszych akwariach, głównie ze względu na ich różnorodne barwy i łatwość w hodowli.

Kiedy mamy już wybrane gatunki ryb, które chcemy hodować możemy udać się na zakupy. Najlepiej kupić akwarium wraz z pokrywą, co zapobiega ewentualnemu wyskoczeniu ryb. Pokrywy mają również wbudowaną lampę. Musimy również kupić wydajny filtr, który będzie dopasowany do litrażu zbiornika. To właśnie dobra filtracja sprawia, że woda jest przejrzysta. Większość gatunków ryb potrzebuje grzałki. Do tego warto kupić termometr, żeby w łatwy sposób kontrolować temperaturę wody. Kolejną ważną sprawą jest podłoże, które powinno być bogate w składniki potrzebne się wzrostu roślin. Układając dekoracje i rośliny w akwarium musimy uwzględnić 3 plany. Na pierwszym planie mogą być niskie roślinki bądź trawnik, i małe dekoracje. Akcesoria takie jak skały, korzenie czy łupiny kłosów powinny się znaleźć na drugim lub trzecim planie. Na środku możemy posadzić rośliny, które rozrastają się na boki, a także mchy. Z tyłu powinny się znaleźć wysokie rośliny, które stworzą tło w akwarium. Dzięki takiemu ustawieniu roślin i dekoracji różne gatunki ryb będą miały schronienie dla siebie. Dodatkowo będzie to dobrze wyglądać.

Zakładanie akwarium zaczynamy od ustawienia go na miejscu docelowym. Pod zbiornikiem powinna znaleźć się specjalna podkładka, która zapobiega pęknięciu szkła. Napełnione akwarium z dekoracjami sporo waży i nawet drobinki piasku znajdujące się pod nim mogłyby doprowadzić do pęknięcia. Dlatego tak ważna jest mata. Kiedy akwarium stoi na swoim miejscu, nasypujemy podłoże i nalewamy około 5 cm wody. Następnym krokiem jest sadzenie roślin i układanie dekoracji. Kiedy wszystko będzie na swoim miejscu, napełniamy akwarium, wkładamy filtr, grzałkę i termometr. Możemy dodać uzdatniacze do wody i kultury bakterii. Następnie włączamy filtr i czekamy około 2 tygodnie aż zbiornik dojrzeje. W tym czasie światło powinno palić się przynajmniej 8 godzin na dobę, żeby rośliny mogły rosnąć. W czasie dojrzewania rozwijają się bakterie nitryfikacyjne, które będą rozkładać szkodliwe związki. Po dwóch tygodniach możemy kupić pierwsze rybki.

Jak opiekować się rybkami?

Raz na jakiś czas powinniśmy podmieniać część wody na nową. Im mniejsze akwarium tym częściej robimy podmiany. Dla przykładu w 40 litrowym akwarium powinniśmy co dwa tygodnie wymieniać około 20-30% wody. W akwarium 100 litrowym wystarczy podmiana raz na dwa miesiące. Rybki możemy samodzielnie karmić. Najlepiej robić to raz dziennie o stałej porze. Zwierzęta te szybko nauczą się kiedy dostają pokarm, i będą pobudzone w czasie karmienia. W sklepach zoologicznych znajdziemy różnego rodzaju pokarm dla rybek. Może on być w formie płatków, granulek bądź pastylek. Płatki są dla ryb żerujących w górnej części akwarium. Granulki są dobre dla ryb żyjących w środkowej i dolnej części akwarium. Dzięki temu mogą zapolować na opadające kuleczki. Pastylki są przeznaczone dla ryb dennych. Każdy pokarm dla rybek jest inny. Warto podawać karmy od różnych producentów. Dzięki temu urozmaicimy dietę rybek, co wpłynie na ich stan zdrowia i wygląd. W wyborze pokarmu kierujmy się przede wszystkim preferencjami ryb. Są gatunki mięsożerne, roślinożerne i wszystkożerne. Oprócz gotowych karm suchych możemy także podawać pokarmy mrożone. Jest to ważne szczególnie w przypadku ryb mięsożernych. Mrożony pokarm może zapobiec podgryzaniu się rybek.