25 kwietnia 2024

Złota rybka – co warto w widzieć zanim zdecydujemy się na jej kupno?

Złota rybka najczęściej kojarzy nam się z akwarium w kształcie kuli, w którym znajdują się kolorowe kamyczki i sztuczna roślinki. Jednak w kuli nie powinniśmy trzymać żadnych rybek. Akwaria tego typu są stosunkowo nieduże i ciężko w nich zamontować niezbędne akcesoria. Złote rybki, czyli inaczej zwane welonki, dorastają nawet do 20-30 cm długości. Dodatkowo mogą żyć nawet ponad 20 lat, więc będą nam towarzyszyć przez sporą część życia. Oczywiście, żeby tak było musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Złote rybki są często wybierane przez początkujących, gdyż są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i rzadko chorują.

Jak założyć akwarium dla złotej rybki?

Zanim założymy nasze pierwsze akwarium powinniśmy pamiętać, że większość gatunków ryb to zwierzęta stadne, dlatego nie powinny być trzymane w pojedynkę. Wyjątkiem są np. bojowniki. Złote rybki są dużymi rybami, dlatego też potrzebują odpowiedniego zbiornika. Minimalna pojemność akwarium dla jednej welonki to 40 litrów. Na każdą kolejną rybkę tego gatunku powinniśmy zwiększyć pojemności zbiornika o około 10-15 litrów. W wyborze akwarium zwróćmy uwagę na jego kształt. Lepiej wybrać takie, które będzie niższe i dłuższe. Dzięki temu rybki będą miały więcej miejsca do pływania. Do akwarium musimy dokupić niezbędny sprzęt, czyli wydajny filtr, oświetlenie, mata pod akwarium, podłoże i żywe roślinki. Filtr powinien być dobrany się wielkości zbiornika. Optymalna temperatura wody dla złotych rybek to 16-22 stopni, dlatego nie ma konieczności kupowania grzałki. Podłoże powinniśmy dobrać do wymagań roślin, które chcemy mieć w akwarium. Ważne jest także dobre oświetlenie, gdyż to właśnie pod wpływem światła złote rybki nabierają pięknego koloru.

Kiedy mamy kupione wszystkie rzeczy możemy przejść do zakładania akwarium. Powinniśmy je ustawić w ciemnym miejscu z dala od okien, gdyż promienie słoneczne powodują rozwój glonów. Akwarium powinno stać na specjalnej macie, którą możemy kupić w sklepach zoologicznych. Niweluje to ewentualne nierówności bądź zanieczyszczenia, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do pęknięcia zbiornika. Zanim włożymy żwirek do akwarium powinniśmy go przepłukać pod bieżącą wodą kilka razy. W ten sposób woda nie będzie mętna. Na początku wsypujemy podłoże do akwarium i nalewamy wody na wysokość około 10 cm. Dzięki temu łatwiej będzie nam posadzić rośliny. Kiedy już roślinki, i dekoracje będą na swoich miejscach, to napełniamy akwarium. Następnie montujemy filtr i oświetlenie. Do wody możemy wlać bakterie według dawki, którą znajdziemy na opakowaniu. Zanim wpuścimy rybki, powinniśmy odczekać około 2 tygodnie aż zbiornik dojrzeje. W tym czasie powinien być włączony filtr. Jeśli wpuścimy rybki wcześniej, to zbyt duże stężenie azotu je zabije. Kiedy już rybki będą pływać w akwarium, to raz na dwa tygodnie możemy wymienić około 20% wody na świeżą.

Jak karmić złote rybki?

Złote rybki powinniśmy karmić dwa razy dziennie o stałej porze. Ilość karmy musimy dostosować indywidualnie do wieku i wielkości rybki. Przyjmuje się, że po wrzuceniu pokarmu powinien on być zjedzony w ciągu maksymalnie 5 minut. Wtedy mamy pewność, że podajemy odpowiednią ilość. Zalegający na dnie pokarm to znak, że dajemy zbyt duże porcje. Welonki mogą jeść pokarm suchy, mrożony bądź żywy. Pokarm dla rybek może mieć postać płatków i granulek. Warto wybrać pokarm, który zawierają dodatkowe składniki poprawiające kolor. Welonki to dość duże ryby, dlatego warto 3-4 razy w tygodniu podawać im żywy lub mrożony pokarm. Dzięki temu dostarczymy im białko, które jest potrzebne do wzrostu.